editor-in-chief: pepper

admin: JP

 
       
 
IP: ec2-44-221-73-157.compute-1.amazonaws.com wejść: 271173 od 23 kwietnia 2007r.
 
   
 

Według badań kadry naukowej Uniwersytetu Drzewickiego, prapoczątków grupy zwanej obecnie "Szacunkiem" z miasta Drzewica należy doszukiwać się w pierwszych latach XXI wieku. Dokładna data powstania drużyny nie jest znana i chyba nigdy nie będzie, bowiem zdania uczonych są podzielone (jak zwykle) a i sami członkowie "Szacunku" - mimo licznych debat - jakoś nie potrafią dojść do porozumienia w tym względzie.
kliknij, aby powiększyć Niezaprzeczalne jest jedno - świadkiem zawiązania się grupy była przepiękna hala sportowa przy Szkole Podstawowej w Drzewicy. To właśnie tu przed kilku laty zapoczątkowano tradycyjne spotkania czwartkowe - przepojone hektolitrami potu, obtarciami łokci kolan, siniakami na piszczelach a niekiedy cięższymi kontuzjami, takimi jak pęknięcie kości śródstopia oraz pęknięcie łuku brwiowego. To tu tworzyła się specyficzna więź zespołu, która jest obecnie jego znakiem firmowym i przysparza mu dziesiątki, a może i setki fanów w całej Drzewicy.
Wraz z kolejnymi tygodniami kwiat drzewickiej młodzieży, również tej starszej, sukcesywnie podnosił swoje kwalifikacje sportowe i zgłębiał tajniki taktyczne. Tygodnie przerodziły się w miesiące a miesiące w lata. Zakupiono nową piłkę, niektórzy zainwestowali w nowe buty. Z czasem wykrystalizowała się stała grupa piłkarzy-amatorów, dla których czwartek bez hali to jak piwo bez bąbelków. A propos piwa - dbając o odpowiedni stan płynów w organizmie niemal po każdym wyczerpującym treningu zawodnicy spotykają się na tradycyjnym małym (bądź większym) z pianką i namiętnie dyskutują o przebiegu meczu, sporcie, kobietach, sytuacji w polityce. Innymi słowy, plotkują.
Jednak nie tylko samymi treningami drużyna żyje. Poziom wyszkolenia piłkarskiego pozwolił podjąć decyzję o udziale w dorocznych turniejach piłki halowej o puchar burmistrza gminy i miasta Drzewica. Decyzję ze wszech miar słuszną i oczekiwaną przez fanów. Trzeba tutaj zaznaczyć, ze członkowie ekipy już wcześniej uczestniczyli w podobnych zawodach wchodząc w skład innych popularnych zespołów - Mnichów, FC Kiepskich, Halówkarzy. Wymienione drużyny funkcjonowały jednak krótko i wielkich sukcesów nie zanotowały. Znaczące osiągnięcia nadeszły dopiero wraz ze zmianą nazwy zespołu.
Pod wszystko mówiącym szyldem "Szacunek" grupa występuje od niedawna, bo od lipca 2006 roku. Na nazwę zespołu został nawet rozpisany konkurs wśród fanów (nadeszło 456 propozycji), jednak żadna nie była tak dobra jak ta, która narodziła się w głowach samych piłkarzy.
Co ciekawe, debiut "Szacunku" nastąpił nie pod dachem ale na prawdziwej, piłkarskiej murawie - podczas letniego turnieju piłki nożnej o puchar burmistrza gminy i miasta Drzewica. W tych zawodach "Szacunek" zajął drugie miejsce (do sierpnia 2007 roku był to największy sukces w historii drużyny) i w nagrodę otrzymał okazały puchar oraz komplet skarpet piłkarskich w kolorze ciemna zieleń z białymi lampasami. Od tej pory getry stały się kolejnym znakiem rozpoznawczym drużyny. I żeby była jasność - nie chodzi tu o zapach!
Należy jeszcze wspomnieć o członkach "Szacunku" Drzewica. Drużyna skupia kilkanaście osób w kategorii open - bez podziału na wiek, światopogląd czy wykształcenie. Stąd na hali można spotkać zarówno mężczyzn po czterdziestce, których skronie przyprószyła siwizna, jak i dwudziestokilkuletnich młodzianów, zwolenników silnej władzy państwowej i punkujących bojówkarzy lewicy, wuefistów i intelektualistów.
Według prowizorycznych obliczeń, średnia wieku oscyluje wokół trzydziestki i - co tu ukrywać - cały czas rośnie. Niestety, w skład drużyny nie wchodzi żadna kobieta, chociaż podczas meczów można usłyszeć krzyki, zacytujmy, "Ile chcecie przegrać dziewczęta?" Na szczęście te prowokacyjne gierki w stylu Marco Materaziego pojawiają się na hali coraz rzadziej. I dobrze, bowiem członkowie "Szacunku" słyną nie tylko z kultury gry ale także z kultury osobistej. W końcu nazwa zobowiązuje.